GAZİANTEP’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU GÖRKEMLİ TÖRENLERLE KUTLANDI

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl dönümü düzenlenen görkemli törenlerle kutlandı.

Demokrasi Meydanında çelenk sunumuyla başlayan kutlamalar, daha sonra Şehitler Abidesi ve Dokurcum Meydanındaki kutlamalarla devam etti.

Kutlamalara Vakfımızın Başkanı Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdulkadir Yüksel, Canan Candemir Çelik, Akif Ekici, Ümit Özdağ,  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri, şehit ve gazi derneklerinin üyeleri ile vatandaşlarımız iştirak etti.

Demokrasi Meydanında Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından İstiklal Madalyamız Türk bayrağına toka edildi.

Büyükşehir belediye bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Protokol üyeleri, okulları temsil eden öğrenciler ve törene katılanlar kortej halinde Atatürk Bulvarı üzerinden Şehitliğin bulunduğu Çınarlı mevkiine hareket etti. Kortejin en önünde İstanbul Büyükşehir belediyesi Mehter takımı yer aldı.

İl Müftü Yardımcısı Şaban Kondi’nin Şehitler abidesinde, Antep harbi sırasında hayatını kaybeden 6 bin 317 şehit için dua okumasının ardından şehitliğe geçildi ve burada bulunan temsili mozoleye protokol üyeleri tarafından buketler ve karanfiller konuldu.

Kutlamalar Dokurcum Meydanında yapılan törenle devam etti. Bu yıl düzenlenen kutlama programına çevre il ve ilçelerden yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Vali Yerlikaya ve Başkan Şahin alanda bulunan katılımcıların kurtuluş gününü kutladılar.

Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Yasemin Erman Balsu Anadolu Lisesi öğrencileri Kübra Tuğçe Karaoğlu ve Şevket Durgun adlı öğrencilerin şiirokunmasıyla başlayan programda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin günün anlamı ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı.

Başkan Şahin konuşmasında; “Bu şehrin belediye başkanı olmanın, büyük bir onur ve şeref olduğunu belirterek, “Şehrimizde yaşayan 2 milyon kişiyle yeniden bütün dünyaya haykırıyoruz. Bağımsız ve hür Türkiye için mücadele edeceğiz. Bunun için azmimiz, aşkımız ve kararlılığımız vardır. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Kurtuluşumuzu unutmadık, unutturmayacağız. Tüm şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla anıyor ve önlerinde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Tören Belediye Başkanı Fatma Şahin’in konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı mehter takımı ve halk oyunları gösterisiyle son buldu.